CEMAL DAŞTAN: LİYAKETSİZ KİŞİLERİ SEÇTİLER

YÖNETİM KABİLİYETSİZ

Ergene Belediyesince yapımı devam eden ve 24 Kasım tarihinde açılması planlanan Atatürk Evi hakkında konuşan MHP’li Ergene Belediye Meclis Üyesi Cemal Daştan daha önce birtakım eksiklikler ve hatalar tespit ettiklerini ifade ederek “projesinde ve inşasına bazı uyuşmazlıklar vardı, bunları tespit etmemizle inşaat durma aşamasına gelmişti. Yeniden yapılan ihale sonrasında bizim tespitlerimiz yapay olarak çözmek istediler. Örneğin bir merdiveni temel olmadan yapmışlar, yıkıp tekrardan yapmak zorunda kaldılar, daha ciddi sorunlarda vardı fakat bir an önce çözüp bitirmeye uğraşıyorlar” dedi. Sadece Atatürk evinde değil başka projelerde de tespitlerinin bulunduğunu öne süren Daştan “yanlış giden işler var. Bunlarla alakalı çalışmalarımız var, basının nezaretinde halkımızın karşısında bunları anlatacağız. Sadece inşai faaliyetler değil, bu faaliyetleri yürütenlerin de yanlış olduğu görüşündeyim. Müteahhit projeye uymuyor, onu denetleyen de itiraz etmiyor, itirazı gördüğünde de ‘keseriz parasını’ diyor. Atatürk Evi’ne koyulacak heykeller var, uzun zaman önce parası ödenmiş. Heykellerin parası ama bina bitmemiş böyle bir şey olabilir mi, böyle bir saçmalık olabilir mi?” dedi ve “işte bunlar hep yönetimin eksikliği, yönetimin kabiliyetsizliğidir” sözlerini sarf etti.

LİYAKATSİZ KİŞİLERİ SEÇTİLER

Velimeşe OSB’de bulunan Ergene Belediyesi’ne ait olan yerlerin OSB’ye satılması konusundaki görüşlerini dile getiren BM üyesi Cemal Daştan “Belediye Temsilcileri seçilirken ‘temsilcilerin hepsini Cumhuriyet Halk Partisinden seçmek zorunda değilsiniz. Bizden de seçin’ dedik. Herkes Ergene’nin çıkarını düşünüyor ancak Ergene’yi savunabilecek kişiler seçilmeliydi. Biz sesimizi yükselttik, ‘temsilcileri beraber belirleyelim’ dedik. Onlar ‘önemli değil’ dediler. Buraları savunması mümkün olmayan, liyakati olmayan, liyakatsiz; oradan sadece cebine üç beş kuruş sokmayı düşünen kişileri seçtiler. Ortada bir kanun var, bu kanun doğrultusunda OSB, bu yerleri kanuna uygun bir şekilde almak istemiş” dedi. Daştan, bu noktada Ergene Belediyesi tarafından kamu yararı içeren bir proje oluşturulması gerektiğini, bu şekilde satışın engellenebileceğini fakat geç kalındığını öne sürdü. Daştan, belediyede 40-50 mühendis, mimar bulunduğunu buna rağmen neden hiçbir şey yapılmadığını sordu.

Belediye Meclis Üyesi Cemal Daştan “bahsedilen bölgede ara elaman bulmakta zorlanan fabrikalarda çalıştırılmak üzere, eğitim verilebilecek bir enstitü yapılabilirdi” diyerek yapılabilecek projelere örnek verdi. Daştan mahkeme kararı olduğunu bu saatten sonra bir şey yapılamayacağını söyledi.


KIRSAL MAHALLELER KONUSUNDA KAFALAR KARIŞIK

“Kırsal mahalleler” konusunun bir türlü sonuçlanamamasını “kafaların karışık olmasına” bağlayan Daştan, konu hakkındaki son durumu şu sözlerle anlattı:

“Artık kafalar iyice karıştı. Konunun görüşüldüğü ilk meclis karar çıkmış olsaydı belki de herkes kırsal istiyordu. Şimdi kırsal isteyenler istemiyor, isteyenler istemiyor. İş çok karıştı, karar verilmesi lazım. Komisyonda çalışmaları yapıyorlar. Köylerde de sıkıntılar var. Örneğin; Pınarbaşı, Paşaköy vs. mahalle adında köy buralar. Bu köylerde hayvan bakıcılıkları yapılıyor. İki komşu ‘sen burada hayvan bakamazsın’ diyor, şikayet ediyor. Halbuki adam bunu başka nerede yapacak? Buralarda yaşayan hayvancılık ve tarımla uğraşan insanlar ‘köy’ olmasını istiyorlar, bazı insanlar da ‘mahalle’ olarak kalıp hizmet almaya devam etmek istiyorlar. Komisyon karar veremedi, onların da artık kafası karıştı. Onlar da her gittiği yerde farklı neticeler alıyorlar. Biraz sıkıntılı bir süreç ama bir an önce sonuçlanması lazım”


SULAR HALA ÇAMUR AKIYOR

Belediyenin projelerini yetersiz gördüğünü dile getiren MHP Ergene BM üyesi Cemal Daştan, Rasim Yüksel’in seçilmeden önceki vaatlerinden olan yeni belediye binasının şu an için gereksiz olduğunu, pazar yerinin lazım olduğunu ifade etti ve “siz önce Ergene’yi bir şehir haline getirin. Gençlerimizi Ergene’de tutamıyoruz, Çorlu’ya gidiyorlar çünkü avm, kafe yok. Hastalarımız Çorlu’ya gidiyor, özel bir hastanemiz yok” dedi. Suların hala çamur aktığını iddia eden Daştan, “Ergene’ye bir şehir havası katamıyorlar, yatırımcıyı buraya getiremiyorlar” sözleri ile açıklamalarını sonlandırdı.
 
Üst Alt