Dereköylüler kömür ocağına direniyor

Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı Dereköy Yaylası’nda köylülerin istemediği kömür ocağına karşı açılan davada bilirkişi incelemesine her yaştan köylüler de katıldı.

Dereköylü bir kadın, "Benim hayatım bu yaylada geçiyor. Biz bu yaylamızı kömüre vermeyeceğiz. İçecek sularımız buradan gidiyor. Bahçelerimizi bu sulardan suluyoruz. Kömüre hayır diyorum” dedi.

Antalya 3. İdare Mahkemesi tarafından, Antalya İli Korkuteli İlçesi Dereköy Yaylası Mahallesi Mevkii Turkuaz Linyit Kömür işletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan IV. Grup Kömür ocağı İşletmeciliği kırma, eleme ve paketleme tesisi projesi ile ilgili Antalya Valiliği’nce verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararının iptali istemiyle dava açılmıştı. Mahkeme bölgede keşif yapılmasına karar verilmişti.

İki maden mühendisi ile birer çevre mühendisi, harita-kadastro mühendisi, jeoloji mühendisi, ziraat mühendisi ve arkeologdan oluşan heyet bugün inceleme yaptı.

Yaylamızı kömüre vermeyeceğiz

Kırk senedir çoban olduğunu belirten bir Dereköylü kadın, kömür ocağı açılmasını istemediğini şöyle anlattı:

“Ben 40 senedir çobanım. Bu yaylada yaşıyorum. Evlerim burada. Koyunum burada. Üç oğlum var, üçü de çoban. 350-400 koyunum var. Benim hayatım bu yaylada geçiyor. Biz bu yaylamızı kömüre vermeyeceğiz. İçecek sularımız buradan gidiyor. Bahçelerimizi bu sulardan suluyoruz. Kömüre hayır diyorum.”
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
789
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt