Edirne’de Mutfak Akademi Türk Mutfağı kursunu tamamlayanlar ”aşçı yardımcısı” olacak

Edirne Belediyesince aşçılığa başlamak isteyen kadınlar için "Mutfak Akademi Türk Mutfağı Kursu" açıldı. Edirne Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde, Belediyenin Kadın ve Aile Hizmetler Müdürlüğü'nün Maarif Caddesi'ndeki binasında verilecek kursun ilk gününde ziyaret eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, usta öğretici Gülcan Koç ve kursiyer kadınlarla sohbet etti, başarı diledi.

Kursiyerlerin hazırladığı mercimek çorbası ve atıştırmalıkların tadına bakan Gürkan, belediye olarak kadınlara her desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Gürkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mutfak Akademi'nin, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün bir projesi olduğunu söyledi. Turizmin en önemli ayaklarından birinin gastronomi olduğunu belirten Gürkan, "İnsanlar olarak günde en az bir öğün yemeğe ihtiyacımız var. Kadınlarımızın hünerli elleriyle yapacağı yemekler için bir restoran da açarız. Edirne Belediyesi Edirne Kadınları Mutfağı ismiyle. Onlar yeter ki üretsinler. Bundan çok da mutlu olurum ben. Çünkü Edirne bir turizm kenti artık. Dünyada en çok turist çeken ilk 100 şehir içerisinde 68. sırada, Türkiye'de de İstanbul ve Antalya'dan sonra 3. sırada gelen bir şehir."diye konuştu.

Gürkan, iyi bir yemeğin, gastronominin olmazsa olmazı olduğunu, kadınlarla güzel işlere imza atmak istediklerini belirtti. Koç da kurs bittikten sonra bir dükkan açıp halka hizmet ederek kadınlara gelir kapısı açmayı hedeflediklerini ifade etti.

Farklı sektörlerde çalışan 18 kadının kursiyer olarak yer aldığı Mutfak Akademi Türk Mutfağı Kursu'nda haftanın 4 günü eğitim verilecek. Yemeklerin hazırlanması ve sunumunun anlatılacağı 450 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerler "aşçı yardımcısı" sertifikası alacak.
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
588
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt