El Salvador, Bitcoin şehri kuruyor

Dünyanın en popüler kripto parası Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan Orta Amerika ülkesi El Salvador, bu kez Bitcoin tahvilleriyle desteklenecek bir “Bitcoin Şehri” kurmayı planlıyor.

bitcoin-city.jpg


El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, La Union bölgesinin doğusunda kurulacak yeni Bitcoin şehrinin, burada bir yanardağdan gelecek jeotermal enerjiyle elektrik üreteceğini duyurdu.

Bu şehrin ekolojik şehir anlayışıyla yönetileceğini ve Katma Değer Vergisi (KDV) dışında burada yaşayan ve çalışanlardan hiçbir vergi alınmayacağı vaadinde bulunan Bukele, “Buraya yatırım yapın ve istediğiniz parayı üretin. Bu bir yanardağ tarafından enerji sağlanacak tamamen ekolojik bir şehir olacak.” dedi.

Projeye göre, KDV gelirlerinin yarısının şehrin inşası için diğer yarısının ise çöp toplama gibi diğer belediye hizmetlerinin karşılanması için kullanılacağını ifade eden Bukele, alt yapı masraflarının tahminen 300 bin bitcoine mal olacağını söyledi.

Yeni kurulacak şehri tarihte Büyük İskender’in kurduğu İskenderiye’ye benzeten Bukele, “Bitcoin'in dünyaya yayılmasını istiyorsanız, yeni İskenderiyeler inşa etmeliyiz.” dedi.

40 yaşındaki Bukele, ülkesinde popüler bir lider olmasına rağmen düzenlenen son anketler, vatandaşların Bitcoin’e bu kadar bel bağlanması konusunda ihtiyatlı yaklaştıklarını ortaya koyuyor.

Bukele, Bitcoin'i ülkeler arası para transferini en hızlı şekilde gerçekleştiren ve bu işlemler esnasında milyonlarca doların aracı kurumlarda kaybolmasını önleyecek bir sistem olduğu görüşünü konuşmalarında sürekli dile getiriyor.

El Salvador ekonomisi ne durumda?

El Salvador ekonomisinin yüzde 22'sini gurbetçilerin gönderdiği varlıklar oluşturuyor

Yaklaşık 6.5 milyon nüfuslu El Salvador'da resmi para birimi olarak Amerikan Doları kullanılıyor. Ülkenin ekonomisi özellikle ABD'de çalışan El Salvador asıllı gurbetçi vatandaşların ülkelerine gönderdiği paralara bağımlı durumda.

Resmi rakamlara göre 2020 yılında El Salvador'a yurt dışından 5.9 milyar dolarlık para transferi gerçekleştirildi.(EURO NEWS TÜRKÇE)​

 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
882
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt