İçişleri Bakanlığından Bolu Belediyesine soruşturma

İçişleri Bakanlığı, Bolu Belediye Meclisi’nin yabancı uyruklulara nikah ve su ücretlerine yönelik kararına ilişkin soruşturma başlattı.

Belediye Meclisinde kentte artık yabancıların su ücreti dolar kuru üzerinden alınacağı, nikah ücretleri ise 100 bin liraolacağı kararlaştırılmıştı. İçişleri Bakanlığı Bolu Belediye Meclisi’nin bu kararıyla ilgili soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı soruşturma haberi şöyle:

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin İçişleri Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre; soruşturma kapsamında Anayasa'nın 10'uncu maddesinde yer alan "kanun önünde eşitlik" ilkesi, 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nun 3'üncü ve 5'inci maddelerinde belirlenen "eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı", Türk Ceza Kanunu'nun 122'nci maddesinde düzenlenen "nefret ve ayırımcılık" ile 216'ncı maddesinde belirlenen "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve 257'nci maddesindeki "görevi kötüye kullanma" suçları başta olmak üzere ceza hukuku açısından değerlendirmeler yapılacak.

Soruşturma sonucunda elde edilecek hukuki değerlendirmeler, adli makamlar, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kamuoyuyla paylaşılacak.
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
953
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt