Instagram, kimlik doğrulaması için "video selfie" isteyecek

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Instagram, kullanıcıların kimliğini doğrulamak için "video selfie" özelliğini yeniden aktif hale getirdi.

Bu güvenlik sistemi aslında geçen yıl Ağustos'ta hayata geçirilmişti.

Fakat yaşanan teknik sorunlar nedeniyle planlar ertelendi. Son olarak yapılan açıklamayla birlikte özelliğin küresel çapta kullanıma sunulduğu duyuruldu.

Görsellerden de rahatlıkla anlaşılabildiği gibi ekranda "video selfie çekin" bilgisi yer alıyor. Ayrıca bu ekranda 'başınızı farklı yönlere çevirdiğiniz kısa bir videoya ihtiyacımız var. Bu, gerçek kişi olduğunuzu ve kimliğinizi doğrulamamıza yardımcı olur.' ibaresi de yer alıyor.

534g.png


Şirket, videonun hiçbir zaman paylaşılmayacağını ve 30 gün içinde silineceğini iddia ediyor. Ayrıca biyometrik veri toplanmayacağı ve yüz tanıma teknolojisini kullanmayacağını söylüyor. Basit bir ifadeyle, platformun yapay zekası, bir kullanıcının gerçek kişi olduğunu doğrulamak için selfie videoyu analiz edecek.

Video selfie doğrulaması yeni bir Instagram hesabı açılırken zorunlu hale geliyor. Her ne kadar şimdiye kadar mevcut kullanıcılar için bu tarz bir talep olmasa da önümüzdeki süreçte doğrulama sistemi herkese açılabilir.
 
Üst Alt