KA.DER'den Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü mesajı

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. KA.DER, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiğini anımsatarak, İstanbul Sözleşmesi'ni daha da yüksek sesle savunacaklarını dile getirdi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Şiddetten uzak yaşayana dek mücadelemizi sürdüreceğiz

"Ne yazık ki özellikle 2019 yılından itibaren, kazanılmış tüm haklarımızın birer birer geri alınmaya çalışıldığı, Latin Amerika’dan Doğu Avrupa’ya tüm dünyada kadınlar aleyhine yükselen küresel muhafazakarlığın kazanılmış hakların geri alınmasını hedefine koyduğu politik bir iklim içerisine kademeli olarak sürükleniyoruz. Bugün, toplum olarak bu noktadaysak, kadınların tarihsel ve evrensel mücadeleleri ile kazanmış oldukları haklar kolayca ihlal edilebiliyorsa temel sebebi, cinsiyet eşitliğine yönelik toplumsal bir bilinç dönüşümünün sağlanamamış ve bu yönde sahici bir irade hayata geçirilmemiş olmasıdır.

Şiddetin çözümü olan eşitlik yerleşik güç ilişkilerini yıkacağından, eşitlik talebi, güç ilişkilerine dayalı sosyal ve ekonomik çıkarlara tehdit olarak algılanmakta; her bir hak kazanımı, karşısında geriye gidişi destekleyen direnç grupları bulmaktadır.

Ancak biliyoruz ki kadınların mücadele tarihi, her zaman kadınlardan yana sonuç doğurmuştur. Bu inancımızdan ve dünyayı değiştirmiş olan mücadelemizden güç alarak, dünyanın her yerinde tüm kadınlar ayrımcılık ve şiddetten uzak yaşayana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Şiddetsizliği, eşitliği, İstanbul Sözleşmesi'ni daha da yüksek sesle savunacağız. Dayanışmamızı daha da güçlendirip yaygınlaştırarak, cinsiyetler arası ayrımcılığa dikkat çekme gereği kalmadan, her günü eşit ve şiddetsiz geçireceğimiz toplumlar yaratana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz."
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
819
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt