Ömer Çelik'ten Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e tepki

AK Parti Sözcüsü Çelik, Twitter'daki hesabından, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i, sığınmacılar konusunda yalan söylemekle suçlayan Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel'in ülkeyi terk etmek zorunda kalmasına ilişkin açıklama yaptı. Çelik, Yunanistan'ın sığınmacıları ölüme doğru ittiğini ifade etti.

Ömer Çelik'in paylaşımları şöyle:

Yunanistan Başbakanı Miçotakis sığınmacılar konusunda defalarca doğru olmayan şeyler söyledi. Ve defalarca Türkiye’ye iftira attı. Yunan güçlerinin sığınmacılara zalimce davrandığı defalarca belgelendi. Bu zulüm her gün oluyor. Dünya ve Avrupa susuyor.

Yunan güçlerinin sığınmacılara zulmü vahim boyutlara ulaştı. Cumhurbaşkanımız bu zülme karşı çıkarak, Yunanistan’ın yalanlarını her defasında çürüttü. Yunanistan sığınmacıların botlarını şişleyerek ölüme sürüklüyor ve insanlık suçu işliyor.

Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel,
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e basın toplantısında, "Sığınmacıların geri itilmesi konusunda neden yalan söylüyorsunuz?" diye sordu. Gazeteci bu olaydan sonra defalarca tehdit aldı. Yunanistan’ı terketmek zorunda kaldı.

Tüm bunlar bir AB ülkesinde oldu. AB kurumları sığınmacılara dönük zulme de, gazetecilerin tehdit edilmesine de sessiz kalıyor.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’müzün Kara Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na dayanarak hazırladığı verilere göre;
Yunanistan’ın sadece 2020 yılında 17 bin 245 sığınmacıyı geri ittiğini, 2021 yılında ise bugüne kadar 13 bin 261 sığınmacıyı geri ittiğini biliyoruz.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’müzün 2017 yılında bu yana yaptığı mülakat sonucu geri itildiğini tespit ettiği yaklaşık 74 bin sığınmacı söz konusu.

Dolayısıyla Yunanistan’ın yalan söylediği bir iddia değil, bir vakıa olarak karşımızda duruyor.

Bunlar sadece rakam değil. Ölüme doğru itilen birer can hepsi. Hayalleri, umutları, insanca yaşama hakları olan canlar. Yunanistan bunlara sadece ölüme iterek cevap veriyor.

celik-yun.png


celik-yun1.png
 

hell

VIP Üye
VIP Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
303
Tepki
53
Puan
339
Konum
Ankara
sonunda forumda güzel bir konu gördük teşekkürler :)
 
Üst Alt