Ömer Gergerlioğlu ve Tanju Özcan arasında "ihraç" krizi

Gergerlioğlu elinde CHP'li Tanju Özcan’ın fotoğrafını tutarak, göçmenlerle ilgili açıklamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ihraç edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Kılıçdaroğlu’na seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "helalleşme" çıkışı ardından HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te basın açıklaması düzenledi.

"Irkçılık, ayrımcılık suçtur"


Gergerloğlu açıklamasında, “Irkçılık, ayrımcılık suçtur. Utanç verici haldir! CHP helalleşmek istiyorsa, ırkçılık yapan birisini de partisinden ihraç ederek insan hakları savunucuları ile de helalleşsin” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, ‘Helalleşme’ ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘Helalleşme yüzleşmek, barışabilmek, devam edebilmek demektir. Bunu yarası olan topluluklarla yapacağız’ ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, "28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp, helalleşeceğiz. İkna odalarına sokulan başı kapalı kızlarımızla helalleşeceğiz. Roboski ile helalleşeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Gergerlioğlu'nun sosyal medya hesabı üzerinden paylaşmasının ardından, CHP’li Özcan’dan cevap geldi.

Özcan paylaşımında, utandığı tek şeyin Gergerlioğlu’nun elinde kendi fotoğrafı olduğunu belirtti.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yanıtı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın açıklamaları şöyle:


"Bizi ırkçı ve faşist olmakla çok suçlayan oldu, demeyen kalmadı zaten. Ama çıkıp şu HDP Milletvekili Gergerlioğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinde benim fotoğrafımı göstermek suretiyle, utanç duydum, bana ‘Irkçı, faşist’ diyor. ‘CHP bu ırkçı ve faşisti partiden atsın’ diyor. Şimdiye kadar kendi belediyelerine kayyum atanıyor diye ortalığı ayağa kaldırıyorlardı. Bu konuda üç nokta koyuyorum sadece"

"Sen kimsin ya?"

Gergerlioğlu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisinde Amerika’nın kontrolündeki taşeron bir örgütün sözcülüğünü yaptığını belirten Başkan Özcan, “Sen kimsin ya? Sen terör örgütü uzantısı, bebek katili, Amerika’nın kontrolündeki taşeron bir örgütün, Türkiye Büyük Millet Meclisinde sözcülüğünü yapan bir adamsın. Bugüne kadar şehit olan askerlerimize, Allah’tan rahmet diledin mi? Bugüne kadar kandırılmak suretiyle daha çıkan Kürt gençlerin ölümünden üzüntü duyduğuna dair herhangi bir şey söyleyebildin mi? Sen bir şehit ailesini ziyaret edip Allah rahmet eylesin dedin mi? Sen bu PKK terör örgütüne bürgün, ‘Siz terör örgütüsünüz’ diyebildin mi” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu’nun sözlerini nefretle kınadığı belirten Başkan Özcan, "Asıl ırkçı sensin, asıl faşist sensin. Ben Türk Milleti’nin mensubuyum. Türk Milleti derken de etnik köken üzerinden konuşmuyorum. Bu ülkede etnik kökeni farklı insanlar var. Etnik köken şereftir. Ben Manav’ım etnik olarak. Çerkez olanlar var bu ülkede. Kürt olanlar, alt kimlikleriyle insanlar gurur duyar. Ama insanların bir de üst kimliği olur. Türkiye’deki üst kimliği, Türk Milleti tanımıdır. İşte bu Gergerlioğlu gibi adamların derdi de bu milleti dağıtmak, bölmek, parçalamak. Gergerlioğlu gibi ırkçı-faşist, terör sevicilerin bu sözlerini nefretle kınıyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun helalleşmek çağrısına da değinen Özcan, “Bir de bizim genel başkana çağrıda bulunuyor. ‘Helalleşeceksen bu faşisti partiden at’ diyor. Genel Başkan, ‘Helalleşmek’ derken herhalde terör sevicileriyle helalleşmeyi kast etmemiştir diye düşünüyorum. Kast etmediğini de biliyorum” ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu?

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. ‘İş yeri ruhsatı vermiyorum’ diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız? Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin. Bütün yabancı uyruklu kişilere bu zammı yapacağız. Gitsinler dava açsınlar. Ben hukukçuyum. Aldığım kararın gerekçesini de sebebini de söylüyorum. Kimseden bir şey saklamıyorum. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra müfettişler gelecek. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra birileri hakkımda suç duyurusunda bulunacak. Gene çıkıp birileri insan haklarından bahsedecek, bana ‘faşist’ diyecek. Hiç umurumda değil” ifadelerini kullanmıştı.
 
Üst Alt