Osman Kavala'nın avukatı İlkan Koyuncu'dan açıklama

Torba davaya dönüştürülen Gezi davasının yarın yapılacak duruşması öncesinde, 1486 gündür tutuklu bulunan Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala’nın avukatı İlkan Koyuncu, müvekklinin durumu hakkında konuştu.

İlkan Koyuncu, Kavala'nın durumunun hukuki bir durumun ötesinde olduğunu ileri sürerek, "Konu bir hukuki kararın çok ötesinde. Hukuki bir karar beklemek mümkün değil. Tamamen siyasi bir karar olacak. Siyaset, Osman Kavala’nın yarın tahliye edilmesini isterse, Kavala yarın tahliye edilecek. Siyaset tahliyesini istemezse Osman Kavala tahliye edilmeyecek." açıklamasını yaptı.

Koyuncu, “Böyle torba davalarda, herkese isnat edilen suçlama farklı olduğu için sağlıklı bir sonuca ulaşmak, delilleri değerlendirmek çok daha zor oluyor. Çok daha kaotik bir ortam oluyor. Uzun süren bir yargılama oluyor. Yargılama uzun sürünce de birçok hak ihlali, olumsuzluk gündeme geliyor.” dedi.

Kavala aldığı karar nedeniyle yarınki duruşmaya katılmayacak. Avukat Koyuncu, “Kendisi savunma yapmayacak, biz avukatları olarak duruşmada kendisini temsil edeceğiz, orada olacağız. Ama savunma yapıp yapmama konusunu değerlendireceğiz ona göre bir karar vereceğiz. Müvekkilimizin açıklamasını destekler bir şekilde hareket edeceğiz” bilgisini verdi.

Koyuncu şu ifadeleri kullandı:

“Konu bir hukuki kararın çok ötesinde. Hukuki bir karar beklemek mümkün değil. Tamamen siyasi bir karar olacak. Siyaset, Osman Kavala’nın yarın tahliye edilmesini isterse, Kavala yarın tahliye edilecek. Siyaset tahliyesini istemezse Osman Kavala tahliye edilmeyecek. Yani bu kadar siyasileşmiş bir konuda mahkeme heyetinin karar vermesini beklemek hayalcilik olur. Verilen karar mahkeme karar değil siyasi karar olacak.”

(Gerçek Gündem'den Sami Menteş'in haberi)

Büyükelçilerden Osman Kavala mesajı

Amerika, Fransa ve Almanya’nın aralarında bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisi tutuklu bulunan Osman Kavala’nın serbest bırakılması için “çağrı”da bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edileceğini açıklamıştı. Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından 10 ülkenin büyükelçisi sosyal medya hesaplarından ve elçilik sitelerinden “Viyana Sözleşmesinin 41’inci maddesine riayet ettiklerini” duyurmuştu. Basında ve AK Parti kanadında bu açıklama “geri adım” olarak yorumlanmıştı.

Yaşanan bu olay basında "büyükelçi krizi" şeklinde yorumlanmıştı.
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
953
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt