Piyasaların gözü MB’de

Ekonomi uzmanı Muammer Bingöl, dolardaki artışın nedenlerini anlattı. ABD’nin tarihinin en yüksek enflasyonu ile mücadele ettiğine dikkat çeken Bingöl, önümüzdeki günlerde ABD Merkez Bankası’nın atacağı kararların etkili olacağını söyledi.

Gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bugün vereceğe karara odaklanmış durumda diyen Bingöl, “Bu karar piyasaları yakından etkileyecek. Faiz indirimi gelecek beklentisi ile dolarda yukarı yönlü hareketler devam etmekte. Doların yukarı doğru gitmesinde iki büyük etken olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi ABD Merkez Bankası’nın önümüzdeki günlerde atacağı adımlar. ABD’de enflasyon son 26 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Enflasyondan rahatsız olan ABD piyasalarında faiz artırımlarının geleceği endişesi ile tüm dünya da olduğunu gibi içeride de dolara alım gelmekte. Ve dolar tansiyonunun bunun yükselttiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte doların euro ve altını sürüklediğini görüyoruz” dedi.

Enflasyonun 19.90 seviyesinde olmasına rağmen Merkez Bankası’nın son sürpriz 200 baz puanlık faiz indiriminden sonra bugünde piyasalarda bir faiz indirime neden olduğunun altını çizen Bingöl, “Cumhurbaşkanımızın dün ki açıklamalarından sonra bir miktar daha faiz indirimi olacağı beklentisi var. Faiz ineceği beklentisinden dolayı da dolara halen alım geldiğini gözlemliyoruz. Sabah saatlerinde 10.30 seviyelerinde olan dolar akşam saatlerinde 10.50 seviyesine kadar çıktı. Bugün merkez bankasının alacağı karar çok önemli. Merkez bankası faizlerde her hangi bir indirime gitmez, piyasalara tekrar Güver verirse bununla birlikte de piyasalarda da fiyat istikrarı ile ilgili açıklamalar gelirse fiyatlarda geri çekilmenin olacağını düşünüyorum” dedi. (Fatih ERSOY)
 

ARYA

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
866
Tepki
6
Puan
114
paylaşım için teşekkürler iyi forumlar
 
Üst Alt