Prof. Dr. Mümin ŞAHİN Bir Kez Daha ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ Listesinde

Dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı son liste Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve ekibi tarafından çeşitli bilimsel kriterlerin hesaplanmasıyla oluşturularak, geçtiğimiz günlerde bilimsel, teknik ve tıbbi içerik konusunda uzmanlaşmış yayıncılık şirketi Elsevier tarafından yayımlandı. ‘Kariyer Boyu Etki’ ve ‘Yıllık Etki’ olmak üzere iki kategoride oluşturulan listede nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent, atıf, makale, atıf alan makale sayısı, h-indeks, hm-indeks ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanıldı.

22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında, dünyadaki bilim insanları arasından 2020 yılında ilk yüzde 2’lik dilime giren başarılı bilim insanlarının yer aldığı listede ‘Yıllık Etki’ kategorisinde toplam 190 bin 63 bilim insanı değerlendirildi. Dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı bu listeye Türkiye’den 1150 bilim insanı dâhil oldu ve Türkiye, listeye giren bilim insanı sayısı bakımından geçtiğimiz yılki başarısını artırarak listelerde yer aldı. Kariyer analizinin yapıldığı ve son beş yıllık yayınların atıf etkisine göre dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı ‘Kariyer Boyu Etki’ kategorisinde ise dünya çapında değerlendirmeye alınan 186 bin 177 kişi arasında Türkiye’den toplam 828 bilim insanı listeye dâhil oldu.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Stanford Üniversitesi tarafından her yıl hazırlanan dünyanın en etkili bilim insanlarının belirlendiği bu listede, her iki kategoride de bu yıl bir kez daha yer aldı. Rektör ŞAHİN yaptığı açıklamada, dünyanın en etkili bilim insanları arasında yer alan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ailesi mensubu akademisyenlerini gönülden kutladığını ve başarılarının devamını dilediğini ifade etti.

Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat ATEŞ de listeye her iki kategoride bir kez daha dâhil olurken, Rektörlüğe bağlı olarak faaliyet gösteren Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (NABİLTEM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet AYDIN ile NABİLTEM akademik personeli Doç. Dr. Elif Burcu AYDIN, ‘Yıllık Etki’ kategorisinde listeye adını yazdırdı.


NK%C3%9C%20Rekt%C3%B6r%20-%20HABER%20G%C3%96RSEL%C4%B0.jpg


NK%C3%9C%20Akademisyen%20-%20HABER%20G%C3%96RSEL%C4%B0%203.jpg
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
888
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt