Saç rengini değiştireceğim derken sağlığınızdan olmayın

Boya kaynaklı alerjilerin vücutta kızarıklık, kaşıntı ve ödeme neden olabileceğini söyleyen saç tasarım uzmanı Veysel Yavuz, saçlarını evde boyamayı düşünenleri uyarıyor: “Küçük bir testle kullanacağınız boyaya alerjiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak saçınızı ilk kez boyatacaksanız, mutlaka bir profesyonelle çalışmalısınız.”

Özellikle pandemi döneminde saçını evde boyamayı tercih eden kadınların sayısında artış olduğunu belirten saç tasarım uzmanı Veysel Yavuz, bu durumun sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini belirterek, “Kendini daha güzel ve daha mutlu hissetmek, görünümünde farklılık yaratmak isteyen kadınlar işe saç rengini değiştirmekle başlıyor. Bu dönemde kuaföre gitmek yerine saçını evde kendi boyamayı tercih edenlerin de sayısında artış var.

s%C3%A71.png


Ancak maalesef karşılaşabilecekleri sağlık risklerini göz ardı ediyorlar” dedi ve bilinçsizce alınan saç boyalarının bazı kişilerde yan etki yaratarak alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinin altını çizdi.

Güzelleşmek isterken sağlığınızdan olmayın


Boya kaynaklı alerjilerin yüzde, göz kapaklarında ve kulak arkasında kızarıklık, kabuklanma, kaşıntı ve vücutta ödem gibi sorunlara yol açabileceğine dikkat çeken Veysel Yavuz, “Kadınlar güzelleşmek isterken sağlıklarından olabilir” dedi.

Kişinin boyaya alerjisi olup olmadığını basit bir testle anlayabileceğini söyleyen Veysel Yavuz, testin nasıl yapılacağını şöyle anlattı: “Boyayı dirseğinizin iç yüzünde ya da kulağınızın arkasında test edebilirsiniz. Uyguladığınız bölgeyi 1 ya da 2 gün boyunca yıkamayın. Eğer bu bölgelerde sulanma, kızarma ya da kaşıntı olursa o boyayı kesinlikle kullanmayın.”

s%C3%A72.png


Belirtileri hissederseniz hemen saçınızı bol suyla yıkayın

Kişinin saçını ilk defa boyatacaksa kesinlikle bir uzmandan yardım alması gerektiğini de vurgulayan Veysel Yavuz, “İlk boyama işlemi evde yapılmamalı. Mutlaka bir profesyonelle çalışılmalı. Boyama işleminden sonra kaşıntı, yanma gibi belirtiler hissederseniz hemen saçınızı bol suyla yıkayın. Eğer ciddi bir alerji söz konusuysa vakit kaybetmeden bir doktora başvurun. Bazı vakalarda kremler yeterli olurken, bazıları için antibiyotik ve hatta kortizon tedavisi bile gerekebilir. Sağlığınızı riske atmamanız için benim önerim, boya işlemlerini mutlaka kuaför salonlarında işin uzmanlarına yaptırmanız” diye konuştu.

s%C3%A73.png


Saç boyasının zararları nelerdir?

- Saç boyasının içerisinde bulunan bazı pigmentler kansere neden olmaktadır. Avruğa'da yapılan bir araştırmaya göre; sık sık saç rengi değiştiren ve bu boyaları kullanan kişilerde "lenfoma kanseri" riskinin yüksek olduğunu açıkladı.

- Saç boyalarının içerisinde bulunan PPD(parafenilendiamin) maddesi, saç köklerinde yara oluşmasına, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, cilt derilerinde döküntü, göz kapaklarında şilşik gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

- Saç boyaları, saçlarda sertleşme, kuruma ve aşırı derecede dökülmelere yol açabilir. Düzenli olarak saç boyayan kişilerin saçların seyrelme ve bölgesel dökülmeler görülebilir.

- Saç boyaları yalnızca saçlara değil, çeşitli sağlık problemlerine de neden olabilir. Ciltle temas eden saç boyaları deriyi tahriş ederek, saç diplerinde büyük yaralara neden olur.

- Saç boyama işlemi yapılırken kesinlikle oda hava almalıdır. Çünkü saç boyasındaki kimyasal koku solunum yolunu rahatsız edebilir.

- Özellikle kokulara alerjisi olan kişilerin maske kullanarak uygulaması gereken saç boyası, göz kapaklarında şişlik, göz ve burun çevresinde deri döküntüsü gibi reaksiyonlarla farklı hastalıklara neden olabilir.
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
732
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt