Taksim'de şiddete karşı yürüyen kadınlara polis müdahalesi

İstanbul Taksim'de kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, şiddeti protesto etmek için bir araya geldi.

İstanbul’daki kadın platformlarının düzenlediği yürüyüş öncesi İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklar abluka altına alındı.

Taksim Tünel Meydanı’nda toplanan kadınlar, “Birbirimizden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, "İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Öz savunmayı kuşandık, geceleri aydınlatıyoruz”, “Kadınlar isyanda”, “Çilem Doğan isyanımızdır”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye, erkekler eve yemek yapmaya”, “Dünyayı yerinden oynatacağız” sloganları attı.

Eyleme, CHP’li ve HDP’li milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda kadın örgütü de destek verdi.

Polis, İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na doğru yürümek isteyen kadınların oluşturduğu kortejin önünü barikat kurarak kapattı. Kadınlar, barikatın önünde, “Kadınları değil, cinayeti engelle”, “Aç aç barikatı aç” sloganları attı.

Polis, barikatı aşmaya çalışan kadınlara biber gazı ile müdahalede bulundu. Kadınlar müdahaleye "Hükümet istifa" sloganlarıyla karşılık vardi.
 

hell

VIP Üye
VIP Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
419
Tepki
53
Puan
339
Konum
Ankara
sonunda forumda güzel bir konu gördük teşekkürler :)
 
Üst Alt