"Türkün Ateşle İmtihanı" tiyatroseverlerle buluşuyor

Dilek Türker – Tiyatro Ayna tarafından Hakan Altıner’in rejisi ile sahneye konulan Halide Edip Adıvar’ın ölümsüz eseri “Türkün Ateşle İmtihanı” oyunu tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor.

Oyun, 5 Aralık’ta Akatlar Kültür Merkezi’nde, 9 Aralık’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Türk’ün Ateşle İmtihanı; Dilek Türker-Tiyatro Ayna’nın, 32 yıl boyunca sahneye taşıdığı 35 oyundan farklı olarak, “Latife” ve “Türkan” ile başlattığı “Cumhuriyetimizin Aydın/Aydınlık Kadınları” projesinin üçüncü ve yeni oyunu. Dilek Türker – Tiyatro Ayna tarafından sahnelenen oyunun yönetmenliğini Hakan Altıner üstleniyor. Oyuncu kadrosunda Dilek Türker ve Tayfun Yılmaz yer alırken oyunun müzikleri Tuluyhan Uğurlu’ya ait.

t%C3%BCrk2.jpg


Devlet sanatçısı Dilek Türker, iki farklı yaştaki “Halide”ye hayat verirken; Tayfun Yılmaz, M.Kemal’den İsmet İnönü’ ye, Dr. Adnan’dan Arslan Kaptan’a 16 farklı karakteri canlandırıyor.

Oyunun Konusu

Anılarına yazdığı önsözde “Anlatacaklarım basit şeylerdir..” diye başlayan Halide Edip Adıvar, yüzlerce sayfa boyunca, İzmir’in işgali ile başlayıp, kurtuluşu ile arasına sığan dönemde; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onlarca insanın canları pahasına, bu vatanı nasıl kurtardıklarını, yalın ve tarafsız bir dille anlatıyor. Dilek Türker’in, Halide’nin, anılarını yazdığı yaşlılığını ve gençliğini canlandıracağı, iki kişilik oyunda; erkek oyuncu da, Mustafa Kemal’den, Adnan Adıvar ve İsmet Paşa’ya kadar uzanan farklı kişileri hayata geçiriyor.

t%C3%BCrk1.jpeg


Oyunlaştıran ve Yöneten: Hakan Altıner
Oynayanlar: Dilek Türker, Tayfun Yılmaz
Yardımcı Yönetmen: Damla Cercisoğlu
Özgün Müzik: Tuluyhan Uğurlu
Dekor Tasarımı: Cihan Aşar
Kostüm Tasarımı: Nihal Kaplangı
Işık Tasarımı: Nejat Karaorman
Resim: Ertuğrul Ateş
Fotoğraflar: Melih Berk

afi%C5%9F.jpg


Oyun Programı

Akatlar Kültür Merkezi
5 Aralık Pazar
Saat: 18.30
Caddebostan Kültür Merkezi
9 Aralık Perşembe
Saat: 20.30
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
588
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt