Yan Etki, Hollywood duvarına çarptı!

Independent Film Festival a Word’te en iyi yabancı ve en iyi yönetmen ödülü kazanan, Yan Etki filmi, Türkiye’de sadece 18 salona girebildi. Muhalif'e konuşan, Yan Etki’nin yönetmeni Pekin Azer, farklı bir şey yapınca dışlanıyorsunuz, diyor!

Muhalif. Özel / Cahilin İzlencesi
Yan Etki, Pekin Azer’in 2017’de senaryosunu yazıp yönettiği bir ilk film özelliğinde.

Azer, Muhalif’in sorularını yanıtlarken, 1996’da mesleğe üç boyutlu animasyon ile başladığını ve 3 D’yi öğrendiğini anlatıyor.

KKTC’de iletişim fakültesi öğrencilerinin bitirme tezlerini yazarken, 2000 yılında Türkiye’ye gelerek, Haluk Mesçi vasıtasıyla Telesine film şirketiyle mesleğe girmiş.

Önce, Karaoğlan gibi filmlerin özel efektlerini yapmış, sonra 2008’de kendi şirketini kurmuş.

Aynı yıl Erol Köse, Kutsi’nin “Aynadaki yüzünün karşılığı benim” başlıklı klibini çekmek üzere davet etmiş. Ardından kariyerine, Altınbaş, Koçtaş, Şahin sucuk gibi markaların reklam yönetmenliği ile devam etmiş. O sırada anne ve babasını kanserden kaybedince, mesleğe üç yıl kadar ara vermiş.

Yan Etki’nin, senaryosunda bazı kitaplardan esintiler var mı, sorusuna, “Belki de bilinçaltımdan bazı kitapların yansıması olmuştur.” diye samimi bir yanıt veriyor.

Reklam ve klip tecrübesinden sonra 2019’da hayali olan filminin çekimlerine başlamış.

“Sinema filmi, prodüksiyondan farklı bir şey. Mudanya’da vinç kiraladık, zeytin ağacını kırınca ekstra maliyetler oldu.”

Filmi İstanbul ve Mudanya’da çekerken, Nilüfer Belediyesi destek vermiş. Şafak karakteri, Hilmi, Ali Can gibi isimler Bursa Devlet Tiyatrosu’ndan alınmış.

Hilmi Savaş Ak, Guy Ricci’nin son filminde oynamış.

Çok mekânlı bir senaryosunun pandemiden çok olumsuz etkilendiğini anlatıyor.

2019’dan bugüne dolar bozarak filmi 730 bin TL’ye çektiğini anlatan Azer, “Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim” diyor.

Senaryo, bugüne kadar Türk filmleri için alışılmamış bir türe işaret ediyor. Film Türkiye’de 18 salonda gösterim şansı bulabilmiş.

Neden? Sorusuna, “Pandemiden dolayı salonlar yarım kapasiteli çalışıyor. İş yapan Hollywood filmlerini çıkartmak istemiyorlar.” yanıtını almış.

Alışılmışın dışına çıkınca dışlandığını anlatan Azer, Bu durumun Türkiye’de film yapmanın bedeli olduğunu düşünüyor.

Başrollerinde Hakan Eratik Zeynep Şarlıgil(Aydemir) gibi isimlerin olduğu film, Los Angeles’te, Independent Film Festival a Word’te en iyi yabancı ve en iyi yönetmen ödülü kazanmış.

Yan etki filminin öyküsü ise şöyle: Bir grup kimyagerin çalıştığı bir aşının yan etkisi yakın gelecek sezisinin artması yönündedir. Ve Lonca adı verilen karanlık bir teşkilatta bu ilacın peşindedir.

OLASILIKSIZ, SIN CITY, TARANTİNO

Adam Fawer’in Olasılıksız adlı çok satan kitabından yer yer esintiler taşıyan filmin, özellikle Che Guevara’ya benzerliğiyle dikkatleri çeken başrol oyuncusu Hakan Eratik’in performansı, Suç şehri Sin City’nin gangaster karekterlerine ve Quentin Tarantino ile başlayan ve gangasterlerin Tarantaist sohbetlerine selam çakan espri sosuyla dikkat çekiyor.
 

MarshaLL

Premium Üye
Premium Üye
Katılım
25 Eki 2021
Mesajlar
784
Tepki
411
Puan
296
Konum
Mars
Gayet güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim iyi forumlar dilerim :)
 
Üst Alt